Počet položek: 0 0 CZK
Volkswagen original
- Originální hliníkové disky VW Škoda Audi Seat

Jak vybrat vhodné pneumatiky dle jejich parametrů ?

Co znamenají jednotlivé znaky pneumatiky?

Na příkladu pneumatiky v rozměru 215/55 R17 94 V tl XL RFT AO MFS si vysvětlíme, co vybrané parametry a symboly znamenají. 

  • 215/55 R17 94 V - tohle jsou základní parametry (rozměry) každé pneumatiky. 
  • tl XL RFT AO MFS - tohle jsou již speciální vlastnosti pneumatik, které u pneumatik označují něco specifického

Šířka pneuatiky - 215

První údaj udává šířku běhounu v milimetrech. Tato pneu má šířku 215mm.

Profil pneumatiky - 55

Profil je procentuálním vyjádřením poměru výšky profilu pláště k jeho šířce. Uvádí se v procentech, nikoliv v milimetrech. V tomto případě je profil pneu 55 % ze šířky 205 mm.

Konstrukce - R

Písmeno za profilem značí konstrukci pneumatiky. V dněšní době je to výhradně písmeno R ( u osobníh pneumatik). R znamená radiální, ty mají vnitřní vlákna kolmá ke směru rotace a vedou od patky k patce.

U některých vysokorychlostních pneumatik je uváděno označení ZR. Písmeno Z značí pneumatiky s konstrukcí umožňující rychlost nad 240 km/h.

Vnitřní průměr pneumatiky - 17

Vnitřní průměr pneumatiky musí být stejný s průměrem ráfku a je uváděn v palcích (1 palec = 2,54 cm) 

Nosnostní index - 94V

- nebo také hmotnostní index je číslo, jemuž odpovídá tabulková hodnota v kilogramech. Tento index předepisuje technický průkaz. Tento index nesmí být nikdy nižší. Vyšší ale být může. Dodržení správných indexů je klíčové pro vaši bezpečnost i pro jistotu plnění od pojišťovny v případě nehody.

Rychlostní index - V

Písmeno tohoto indexu odpovídá tabulkovým hodnotám v km/h. Bývá také uvedeno ve velkém techničáku. Zákon říká, že rychlostní index letních pneumatik může být stejný nebo vyšší.

V případě zimních pneumatik může být naopak nižší, než je hodnota v technickém průkazu. Pouze by tato maximální rychlost měla být vyznačena v řidičově zorném poli.

Písmeno maximální rychlost v KM
K 110
L 120
M 130
N 140
P 150
Q 160
R 170
S 180
T 190
U 200
H 210
VR >210
V 240
W 270
Y 300
ZR >300

Bezdušová konstrukce  - tl

- znamená tubeless a označuje bezdušové pneumatiky. 

Zesílená konstrukce - XL

Písmena XL (extra load = extra zátěž) označují pneumatiky se zvýšenou nosností. Stejný význam má označení RF (Reinforced = Zesílené). S tímto označením se setkáte především u pickupů nebo menších užitkových vozidel, které jsou účelně vyrobené pro větší zátěž. 

Dojezdová pneumatika tzv. Run-flat - RFT

Písmena RFT znamenají jednu z více možností jak označit dojezdovou pneumatiku, která je běžně známá pod pojmem run-flat pneumatiky. Dojezdová technologie u všech výrobců pracuje na zcela shodném principu a to samonosné bočnici pneumatiky. Bočnice u dojezdové pneumatiky je zesílena do takové míry, že při ztrátě tlaku v pneumatice udrží váhu vozu.

Při defektu nebo ztrátě tlaku můžete s dojezdovými pneumatikami jet maximálně ryclostí 80 km/h do vzdálenosti maximálně 80 km. Pneumatiky s dojezdovou technologií lze montovat pouze na vozidla, pro které jsou schválena výrobcem vozidla a která disponují systémem hlídání tlaku v pneumatikách, přímo nebo nepřímo - TMPS a nebo přes snímač ABS či ESP.

V tabulce naleznete označení Run flat pneumatik různch výrobců

Bridgestone RFT
Continental SSR
Dunlop DSST,RoF
Goodyear ROF
Michelin ZP
Nokian RunFLAT
Pirelli RunFlat

Homologace pneumatiky - AO

 značí, pro kterou konkrétní značku vozidla byla pneumatika vyrobena ve spolupráci s výrobcem vozu. U tohoto příkladu pneumatiky jde o homologaci pro značku Audi (Audi Original ) . Pneumatiky s tímto označením pro konkrétní značku vozu jsou montovány na tyto vozidla přímo ve výrobě. Homologované pneumatiky mohou být použity i na jiné vozy jiných značek.

Ochranný lem ráfku - MFS

Ochranný lem ráfku zkráceně ochrana ráfku může mít vícero označení podle výrobce pneumatiky. V tomto příkladu se jedná o zkratku MFS  ( Maximum Flange shield = maximální chránění ráfku ).

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace